Alternative flash content

Requirements

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata U17 U23

Przez 5 dni, od 10 do 14 lipca br. w warszawskim hotelu Airport Okęcie rozgrywały się walki Młodzieżowych Mistrzostw Świata w szermierce na wózkach. W turnieju wystartowało 49 zawodników z 14 krajów. Walczono na szpady, szable i florety w podziale na płeć oraz na kategorie wiekowe (U17 – do 17 lat, U23 – do 23 lat). Zawodnikom kibicowali ich trenerzy, członkowie ekip narodowych oraz Warszawiacy – sympatycy szermierki. W imprezie wzięły udział łącznie 103 osoby (zwodnicy, członkowie ekip narodowych i personel obsługujący) oraz widzowie, którzy z racji otwartego i bezpłatnego udziału w imprezie podziwiali kunszt sportowy młodych szermierzy na wózkach. Ponadto pojedynki najlepszych na świecie zawodników, finały jak i ceremonie dekoracji były transmitowane na żywo i cieszyły się zainteresowaniem wśród internautów. W narodowej klasyfikacji medalowej na pierwszym miejscu uplasowała się bardzo silna ekipa z Rosji (6 złotych medali, 2 srebrne i 5 brązowych), na drugim ekipa z Turcji (1 złoty medal, 2 srebrne i 3 brązowe), na trzecim ekipa z Niemiec (1 złoty medal, 1 srebrny i 2 brązowe). Polskim zawodnikom niestety nie udało się stanąć na podium. Najbliżej zdobycia medalu byli: młody, 17 letni Kasjan Paszkowski, który zarówno w szpadzie, jak i we florecie dotarł do strefy ćwierćfinałowej oraz Jakub Kochan, który w szabli U23 uplasował się ostatecznie na 6. miejscu. Należy zaznaczyć, że Impreza została dofinansowana ze środków m. st. Warszawy za co gorąco władzom stolicy dziękujemy.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata 2018

Comeback polskiej szabli

Puchar Świata w szermierce na wózkach Szabla Kilińskiego 2015

Kto chociaż raz nie był na międzynarodowym turnieju szermierczym "Szabla Kilińskiego", który od piętnastu lat rozgrywany jest każdego roku w Warszawie w ramach Pucharu Świata, ten może być pewien, że nie poznał w pełni atmosfery rywalizacji w szermierce na wózkach.

"Szablę Kilińskiego" odróżnia niemal wszystko spośród wszystkich Pucharów Świata w szermierce na wózkach odbywających się w różnych krajach, na różnych kontynentach. Najlepiej wiedzą o tym sami zawodnicy i ekipy narodowe, które w największej liczbie przyjeżdżają właśnie do Warszawy. W tym roku pobity został kolejny rekord liczby uczestników walczących w lipcu o to trofeum - 221 dorosłych zawodników z 30 państw! (dla przykładu na Igrzyskach w Rio wystartuje 88 szermierzy, a na mistrzostwach świata startuje zwykle ok. 140-150 zawodników). Walka, rywalizacja, chęć pokonania przeciwnika oraz otrzymania Szabli Kilińskiego za zdobycie złotego medalu, jest tylko częścią turnieju, tak ulubionego przez szermierzy z całego świata. To również niepowtarzalna rodzinna atmosfera, której w takim wymiarze nie spotyka się na żadnym turnieju. Ponieważ tegoroczny turniej jest zaliczany do kwalifikacji na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku, do Warszawy przyjechali także Chińczycy, którzy mają w wielu kategoriach najlepszych zawodników. Azjaci czują się tak pewnie, że rzadko wyjeżdżają na turnieje Pucharu Świata poza swój kontynent, skupiając się wyłącznie na największych turniejach - Igrzyskach Paraolimpijskich i mistrzostwach świata. Przyjeżdżając do Warszawy podnieśli - i tak bardzo wysoki - poziom rywalizacji i byli głównymi faworytami do zdobycia najcenniejszych medali.

Szabla Kilińskiego 2015 - finał floretowy
Dwaj Chińczycy w finale turnieju floretowego kat.A

Czytaj więcej...

Niesamowita "Szabla Kilińskiego"

Szabla Kilińskiego 2014. Artykuł Niesamowita Szabla Kilińskiego

Tego nikt się nie spodziewał. Kiedy do Tadeusza Nowickiego, prezesa Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa, organizatora Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego", trafiły wszystkie zgłoszenia uczestników, którzy postanowili wziąć udział w tej imprezie, nie mógł uwierzyć liczbom jakie zobaczył. 220 zawodników z 29 państw! Z trenerami i osobami towarzyszącymi dawało to grupę ponad 300 uczestników.

To był absolutny rekord, nie mający precedensu w całej historii szermierki na wózkach. Po Igrzyskach Paraolimpijskich i Mistrzostwach Świata, Puchar Świata „Szabla Kilińskiego", jest bezsprzecznie najbardziej prestiżowym turniejem szermierczym na świecie. Turniej w Warszawie ma od lat wysoką markę i cieszy się dużym uznaniem szermierzy wszystkich kontynentów. Już wcześniej padały tu rekordy uczestnictwa, lecz tegoroczna XIV edycja, przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Co to jednak oznaczało dla przebiegu turnieju i zawodników? Dla IKS AWF Warszawa tegoroczny Puchar odbywający się u schyłku września, był ogromnym organizacyjnym i logistycznym wyzwaniem. W największej sali Hotelu Sobieski Radisson Blu, musiano rozstawić aż 12 plansz, na których jednocześnie odbywały się walki zawodników i zawodniczek w rożnych kategoriach i w różnej broni. Natomiast dla zawodników oznaczało bardzo wysoko ustawioną poprzeczkę w walce o medale. Wystarczy wspomnieć, że tylko w grupie mężczyzn w szpadzie kat. A, do walki przystąpiło aż 56 zawodników! Aby dotrzeć do strefy medalowej, szermierze musieli stoczyć więcej walk grupowych i pucharowych. Promowało to młodych i silnych zawodników, którzy zachowują więcej sił na ostatnie, często najważniejsze, pojedynki. Z drugiej strony, konkurencja we współczesnej szermierce jest tak duża, że po medale sięgają zawodnicy państw, które kilka lat temu nie liczyły się w stawce. Dlatego sukcesem jest wejście do najlepszej ósemki.


Czytaj więcej...

Owocne Mistrzostwa Europy

Sekacja parakajakarska IKS-AWF. Artykuł Parakajakiem po medal

150 zawodników z 17 drużyn narodowych rywalizowało w czerwcu w Strasbourgu o 18 tytułów najlepszych szermierzy Europy podczas Mistrzostw Europy w szermierce na wózkach.  Polską drużynę reprezentowało szesnastu zawodników, którzy przywieźli z Francji aż 10 medali.

Na największe sukcesy i laury liczyli oczywiście gospodarze turnieju, Francuzi, którym kibicowała największa grupa widzów zebranych w pięknej sportowej hali w Strasbourgu. Żadna z pozostałych drużyn nie zamierzała jednak ułatwiać Francuzom zadania, a już zwłaszcza Rosjanie i Ukraińcy, którzy od kilku lat dominują w Europie dysponując najsilniejszymi ekipami. One były naturalnymi faworytami do zdobycia największych trofeów w Strasbourgu, choć Francuzi motywowani dopingiem własnych kibiców mogli sprawić niespodziankę. Realnie dawano im jednak szansę na 3 miejsce w końcowej klasyfikacji medalowej, choć i to nie było pewne, ponieważ ochotę na najniższe podium mieli także Węgrzy, Polacy i Włosi, czyli drużyny, które rywalizują ze sobą i Francuzami ze zmiennym szczęściem od kilku lat. Z tych czterech krajów to jednak Francuzi dysponują najlepszym zapleczem - dla porównania nad Sekwaną funkcjonuje 846 klubów szermierczych, a w Polsce 133. Zgodnie z przewidywaniami najwięcej medali w Strasbourgu zdobyli Rosjanie, aż 23 (5 złotych, 5 srebrnych i 13 brązowych) i wygrali klasyfikację medalową, a tuż za nimi uplasowała się Ukraina z dorobkiem 10 medali (odpowiednio 4, 2, 4). Trzecie miejsce przypadło jednak gospodarzom, którzy łącznie zdobyli 9 medali  (2, 3, 4). A jak wypadli Polacy z 10-cioma krążkami?

Czytaj więcej...

Szabla Kilińskiego 2014 - GALA FINAŁOWA

Puchar Świata w szermierce na wózkach SZABLA KILIŃSKIEGO Gala Finałowa

W sposób szczególny pragniemy zaprosić Państwa na GALĘ Finałową Pucharu Świata "Szabla Kilińskiego", która odbędzie się 27 września, w sobotę o godzinie 17:00. Galę poprowadzi znakomity komentator sportowy i prezenter - Przemysław Babiarz. Więcej informacji na oficjalnej stronie "Szabli Kilińskiego" pod adresem: www.szablakilinskiego.pl

Facebook